Działania manualno-artystyczne

 

Nie każdy z nas urodził się jako Picasso czy Leonardo da Vinci, natomiast nie potrzeba wielkich zdolności plastycznych, by móc podejmować różne działania manualno-artystyczne. Właśnie te znakomicie nadają się w sytuacji, kiedy dopada nas nuda i nie mamy pomysłu na to, jak zorganizować sobie czas. Najlepiej, gdy podejmiemy takie działania z kimś innym dla towarzystwa.

Czasem wystarczy zwykła kartka papieru, ołówek, kolorowe pisaki lub flamastry, by stworzyć coś nowego, ciekawego. Można iść jednak krok dalej i spróbować swoich sił jako dekorator wnętrza swego domu, pokoju itd. Często wystarczy bowiem dodać jakiś gadżet, z pozoru mały i mało wnoszący, w gruncie rzeczy jednak zmieniający wygląd jakiegoś przedmiotu lub całości pomieszczenia. Może to być np. wyszyty samodzielnie obrus, abażur na lampę czy oryginalnie udekorowane świeczki i inne drobne akcesoria, które można postawić na półce. Do upiększenia nadają się także ramki do zdjęć, stare obicia na krzesła, zużyta kapa na tapczanie i wiele pozostałych elementów.

Najlepszą okazją ku temu, by podziałać nieco w sferze manualno-artystycznej są np. święta wielkanocne lub bożonarodzeniowe, kiedy wiele dekoracji można stworzyć samodzielnie. Mogą to być ozdoby z papieru wyklejane np. makaronem, ryżem, fasolą czy kaszą, jak również bukiety, stroiki czy elementy do powieszenia na choince.

Na szczególne uznanie zasługują własnoręcznie robione rzeźby – np. te z gliny, masy solnej bądź z gipsu. Rzeźby te mogą być ulepione samodzielnie lub stanowić odlew, można je zostawić w takiej formie lub dodatkowo je upiększyć, np. malując je farbami. Figurki idealnie nadają się do położenia na półce czy parapecie.

Jeśli posiadamy mnóstwo zdjęć i chcemy cieszyć nimi oko, możemy ułożyć je np. w artystyczny kolaż i powiesić na ścianie lub oprawić w antyramę.

Jedno jest pewne: każde działanie, które podejmiemy w sferze plastyczno-technicznej zapewni nam mnóstwo radości i satysfakcji, nawet jeśli efekt będzie odmienny od zamierzonego, nie warto się zniechęcać od samego początku!