Turystyka i czas na świeżym powietrzu

 

Czasami przychodzi taki moment, kiedy organizm uporczywie domaga się odpoczynku, zmiany otoczenia, klimatu – jest to niemożliwe w sytuacji, kiedy nieustannie przebywa się w tym samym miejscu i wykonuje się te same czynności. Dlatego niezbędne jest od czasu do czasu tzw. naładowanie baterii, które może przejawiać się w bardzo różny sposób, indywidualny dla każdego człowieka.

Wiele osób za idealną formę „zastrzyku energii” uznaje wszelkiego rodzaju wyjazdy – czy te dłuższe, czy krótsze, długodystansowe bądź nie – zawsze są one w cenie. Jak się bowiem okazuje, nawet chwilowe przemieszczenie się i zmiana otoczenia daje wymierne rezultaty. Nie muszą to być drogie wakacje w egzotycznych miejscach na świecie, może to być po prostu krótkotrwały wyjazd poza miasto, nad jezioro, w góry, nad morze, na wieś… Wszyscy w równym stopniu pragniemy czasem wyhamować, odciąć się od codziennych obowiązków, przyzwyczajeń, zawiesić na jakiś czas pewne sztywne reguły, które rządzą naszym życiem i oddać się nicnierobieniu lub wręcz przeciwnie – sporej aktywności ruchowej, jeśli np. jest to wycieczka krajoznawcza. Każdy bowiem preferuje inny sposób odpoczywania – jedni czynią to biernie, inni – czynnie.

Niemniej jednak turystyka i czas spędzony na świeżym powietrzu są tymi elementami, których brak daje znać o sobie najbardziej „boleśnie” – w pracy lub w szkole stajemy się mniej efektywni, myślami jesteśmy gdzieś zupełnie indziej, wprost marzymy o wypoczynku! Niepotrzebne są do tego duże nakłady finansowe – wiele osób organizuje sobie wycieczki „po kosztach”, np. śpiąc pod namiotem lub u kogoś za darmo (służą temu rozmaite portale społecznościowe, takie jak np. Couchsurfing.org), łapiąc „stopa” (uwaga: w niektórych krajach jest to prawnie zabronione!), żywiąc się tym, co zabrało się ze sobą w plecaku etc. Jak wiadomo jednak – co kto lubi, bowiem ci, którzy ciężko pracują przez cały rok, żeby chociaż raz w trakcie jego trwania móc sobie pozwolić na jakiś większy, droższy wyjazd. Nie ma reguły – turystyka jest turystyką i zawsze przynosi nam mnóstwo pożytku!