Świat kultury i sztuki

 

Obecnie stajemy się świadkami zjawiska noszącego nazwę „mody na kulturę”. Otóż to, popyt na kulturę i sztukę jak gdyby zdaje się stale wzrastać, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Teatry, kina, galerie sztuki i muzea przeżywają swój ponowny renesans. Oczywiście nie wszystkie, jednak ogólna tendencja staje się taka, że ludzie są otwarci na kulturę i jej szczerze pragną – niekoniecznie tej z najwyższej półki, ponieważ przeważnie jest to zapotrzebowanie na kulturę masową, raczej tę niskich lotów, aczkolwiek nie brakuje amatorów i miłośników również i tej wysokiej.

Nie jest powiedziane, który typ jest najlepszy, aby dobrze spędzać czas wolny, powinniśmy dostosować to raczej do swoich zainteresowań i własnej osobowości, a więc wedle tego ustanawiać formy „ukulturalniania się”. Jeśli zatem ktoś nie umie się przekonać do arii operowych, nie ma sensu, by na siłę wybierał się na takie spektakle. W odwrotną stronę też – jeżeli dana osoba nie toleruje głupawych komedyjek z Hollywood, niepotrzebnie straci cenny czas i pieniądze na to, by sprawdzić swoją wytrzymałość na takowym seansie w kinie.

Podsumowując zatem: zaczerpnięcie kultury i sztuki jest wskazane w każdym wieku, niezależnie od naszych preferencji, wykształcenia i życiowego doświadczenia – sęk jednak w tym, by formy i treść dobierać zgodnie ze swoimi przekonaniami. Idealnie, jeśli te zainteresowania podziela ktoś z grona naszej rodziny, znajomych lub partner, ale nie jest to przymus, bowiem istnieje wiele osób, dla których nie stanowi problemu wybrać się gdzieś w pojedynkę po to, by spotkać się z ludźmi podobnymi do siebie, o takich samych gustach. Często dla takich pasjonatów organizowane są oddzielne spotkania, panele dyskusyjne, wyjazdy – właśnie po to, by mogli się oni odnaleźć i poznać.

To znakomity sposób na to, by oderwać się od codzienności i przez jakiś czas robić tylko i wyłącznie to, na co ma się szczerą ochotę. Może to być zarówno kultura przez duże „K” – obecna np. w kinie, w teatrze, w bibliotece lub w księgarni, w galerii sztuki czy w muzeum, jak również ta, którą spotkać można na ulicy, w telewizji i innych komercyjnych projektach. Istnieje tu pełna dowolność!