Fora internetowe i portale społecznościowe

 

Ostatnimi czasy utarło się powiedzenie: „nie ma cię na Facebooku – nie istniejesz”. I choć może to mocno przerażać, z drugiej strony jest w tym krzta prawdy, bowiem to właśnie na portalach społecznościowych kwitnie największe życie towarzyskie (pomimo tego, że wirtualne, co może mieć przełożenie na życie rzeczywiste, kiedy np. portal służy ku temu, by omówić sprawy spotkania się w realu).

Dzięki aktywności na portalach społecznościowych można być na bieżąco w sprawach politycznych, kulturalnych zarówno w całej Polsce, jak również w naszym regionie lub mieście. Łatwo można się dowiedzieć, czym żyje kraj w danej chwili, podyskutować o tym, jak również podzielić się ze wszystkimi, co dana osoba aktualnie porabia, czym się zajmuje, jaki jest jej status cywilny – a także działa to w drugą stronę: można się dowiedzieć nowinek na temat osób, z którymi dawno się nie widziało, nie słyszało o nich, dzięki temu można „nadrobić zaległości” w tzw. plotkach i ploteczkach. Portale społecznościowe pozwalają nam być w centrum wydarzeń, zabrać głos w istotnych dla nas sprawach (oczywiste jest bowiem to, że łatwiej coś wyrazić, pisząc niż wymówić na głos), dotrzeć do fanów tych samych zespołów, miejsc, instytucji, typów muzyki, filmów etc. Portale tego rodzaju pozwalają stworzyć taki profil siebie, dzięki czemu – za pomocą wypisanych zainteresowań, ulubionych książek, postaci, cytatów, miejsc, poglądów religijnych, filozoficznych czy politycznych – można zakomunikować odwiedzającym, kim się jest, zaprezentować siebie.

Pewne jest zatem to, że jeśli dopada człowieka nuda, a wówczas zaloguje się na swoim ulubionym forum internetowym lub portalu społecznościowym, gdzie czuje się „potrzebny”, lubiany, akceptowany i chciany (to jest bardzo ważna cecha wirtualnego świata!), istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko się z niego nie wyloguje. Nie bez powodu mówi się o tym, iż są to „zabijacze czasu” – niestety, często bardzo cennego, który powinno się spożytkować w zupełnie inny sposób, dużo bardziej pożyteczny.